Čierne Na Bielom

Prístav kníh (príbeh a podrobné info k súťaži)

                                                                                                        

Keď bol Jakub Šalom malý chlapec, zašiel do miestnej knižnice a poprosil tetu knihovníčku, aby ho zaviedla do oddelenia rozprávok. Kráčala pred ním, v rukách zvierala akýsi zošit a jej podpätky klopkali o podlahu ako kopýtka jednorožca, ktorý zablúdil v budove.

              Prišli k veľkým dverám, pani vybrala starý železný kľúč a vopchala ho do zámky. Po otočení sa ozvalo cvaknutie. Predtým, než otvorila, pozrela na Jakuba a tajomne sa usmiala. Dvere ťahavo zavŕzgali a oči oslepilo ostré svetlo pobrežia. Jakub prekvapene cúvol. „Neboj sa,“ povedala knihovníčka a vyšla von. Ocitli sa v krajine, kde oblohu brázdilo horúce slnko i škriekajúce čajky. Zhlboka sa nadýchli slaného vzduchu rozháňaného príjemným vetrom, ktorý nadúval biele plachty v prístave.

              „Ale kde sú knihy?“ spýtal sa chlapec.

              „Chcel si ísť do oddelenia rozprávok, je tak?“ Jakub prikývol, no ničomu nerozumel.

              Priblížili sa k mólu, popri ktorom kotvili menšie lode. Kúsok ďalej sa prístav otváral a zátoka sa len mierne zaobľovala. Celá bola posiata obrovskými plachetnicami, na ktorých sa to hemžilo námorníkmi pripravujúcimi plavidlá na ďalšiu cestu.

              Okolo sa dvíhali skaliská a v diaľke sa črtal prieplav smerujúci na šíre more.  Na každej lodi sa beleli  veľké nápisy. Keď okolo nich prechádzali, Jakub ich začal nahlas čítať: krížnik Hans Christian Andersen, Astrid Lindgrenová so stožiarmi siahajúcimi až do mrakov, ako cukrík farebná fregata Lewis Carroll , vikingská veslica Selma Lagerlofová, dvojica štíhlych škunerov Wilhelm Grimm a Jacob Grimm, plachetnica J.M. Barrie, ktorej velil kapitán Hook, veľké podivné plavidlo, okolo ktorého poletovalo podivne veľa sov, s nápisom Rowlingová a mnoho iných...

              Na jednotlivých palubách sa medzi námorníkmi pohybovali zvláštne ľudské i zvieracie postavičky. Niektoré sa hádali, iné naháňali a ďalšie sa smiali v družných debatách. Pomedzi lode sa ticho kĺzala plť zbitá z kmeňov mladých stromov a na nej stál chlapec v slamenom klobúku.

              „Hucklebery!“ priateľsky na neho skríkol černoch na móle.

              „Vybral si si?“ spýtala sa pani knihovníčka Jakuba.

              Chlapec sa bál, no zároveň nevedel odolať. Natiahol ruku a prstom ukázal na obrovskú plachetnicu, na ktorú práve vystupoval chlapík s drevenou nohou.

              „Hispaniola!?“ zhrozila sa knihovníčka. Naklonila sa so zmrašteným obočím k Jakubovi: „Dobre chlapče, hádam si už dosť veľký na tento príbeh. Pozorne ma počúvaj, na lodi sú dobrí a zlí, je na tebe, ku ktorým sa pridáš. Dobre si však pamätaj, počas plavby sa budeš volať Jim Hawkins. Je ti to jasné?“ spýtala sa a na hlavu mu narazila trojrohý klobúk. Jakub prikývol a neisto vyšiel po drevenom mostíku. 

              Niektorí čitatelia možno vedia, čo Jakub v koži Jima Hawkinsa prežil. Tí ostatní si Ostrov pokladov môžu prečítať neskôr.          

              Keď Hispaniola o mnoho dní zase spustila kotvy vo svojej domovskej knižnici, knihovníčka už trpezlivo čakala na móle. Jakub sa rozlúčil s námorníkmi a o sekundu bol dole. Zdal sa jej akýsi vyšší, ošľahaný vetrom a omytý slanými vlnami. Teraz pri nej stál vystretý a nebolo na ňom badať žiadnu neistotu.       

Prišli späť k ťažkým kovaným dverám a predtým, ako Jakub opustil budovu, pani knihovníčka sa k nemu naposledy sklonila: „Teraz už budeš vedieť, že knižnica je prístav kníh, ktoré ťa zavedú na miesta, o akých sa ti ani nesnívalo.“

 

Koniec príbehu...

 

 ___________________________________________________________________________________________

 

Podrobné info k súťaži:

 

Antikvariát Čierne na bielom vyhlasuje tvorivú súťaž pre žiakov a žiačky základných škôl! Víťaz získa knižky pre celú triedu.

 

Ak sa chcete zúčastniť súťaže, prečítajte si príbeh o rozprávkovom oddelení knižnice (nájdete ho vyššie), - nakreslite k nemu obrázok, ktorý ho vystihuje, približuje, skrášľuje alebo mu dodáva šmrnc a pošlite svoj výtvor s menom, triedou a názvom školy do komentárov pod facebookový príspevok, ktorý informuje o tejto súťaži, alebo na mail ciernenabielom@gmail.com  - tie, čo nám zašlete mailom následne postneme do komentárov pod FB status k súťaži. Na našom facebooku vytvoríme album, kde budeme zverejňovať len vybrané súťažné ilustrácie. 

 

16. apríla 2019 popoludní vyberieme víťazné ilustrácie v dvoch kategóriách (prvý a druhý stupeň ZŠ). Súťaž trvá od 15. marca 2009 do polnoci 15. apríla 2019

 

Víťazné príspevky odprezentujeme na našich stránkach s odkazom na výhercov a ilustrácie priradíme k príbehu na webe antikvariátu aj s menami tvorcov. Víťaz / víťazka v oboch kategóriách získa knižky pre celú triedu, ktoré zašleme na adresu školy. (ide o nové knihy, nie použité a ich bližší výber môžme prekonzultovať s pedagógom triedy)

 

Berte prosím na vedomie, že nerozhoduje počet lajkov ani nič podobné. Víťazov / víťazky vyberie poriadateľ súťaže - kolektív antikvariátu Čierne na bielom podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

 

Tešíme sa na vaše príspevky a sme zvedaví, ako budú vaše pastelky, ceruzky či štetce interpretovať náš príbeh!

 

Autorom sprievodnej ilustrácie - knižnej veže je Adrienn Gútayová (víťazka súťaže Kam až dovidíš)

Autorom príbehu je Lukáš Cabala z antikvariátu Čierne na bielom.

14.03.2019 | Lukáš Cabala | zobrazené : 208x
späť
Ďalšie informácie ...
top
vrch stránky© 2019 ČierneNaBielom | Váš online antikvariát