ciernenabielom.sk

process
Knižné tričká a tašky

Zoznamy ...


Knihy, poštovné zdarma

Facebook Čierne na Bielom Instagram Čierne na BielomKáva (malý formát)

autor:
Káva (malý formát)
žáner:
autor:
vydavateľstvo:
edícia:
rok vydania:
jazyk:
sk 
počet strán:
39 
väzba:
pevná 
prebal:
má 
stav:
Používaná, zachovalá 
kusov na sklade:
cena: 1.20 €


Káva sa už od 17. storočia stala významným článkom svetového obchodu a v našom každodennom živote tiež zohráva svoju dôležitú úlohu: dodáva nám energiu a povznáša ducha.
Táto knižočka vás zoznámi s rôznymi druhmi kávy od ľahkej, sviežej keňskej alebo bohatej, silnej kolumbijskej k menej známym, ako sú Monsoon Mysore alebo Old Java. Opisujú sa tu nielen stupne praženia, mletia a spôsob prípravy najkvalitnejšej kávy, ale nájdete tu aj recepty na prípravu kávových nápojov a zákuskov.

V 16. storočí sa káva stala na Blízkom východe obľúbeným nápojom a rýchlo sa rozšírila do Európy, aj napriek náboženskému a politickému odporu. Nakoniec si našla miesto v spoločnosti. Káva má veľmi silný vplyv na náš životný štýl. V európskych mestách vznikli kaviarničky a kaviarne, kde sa diskutovalo o umení a literatúre, o politike a obchode. Dnes považujeme kaviarne za takú samozrejmosť, ako sú knihy, časopisy, knižnice či obchodné inštitúcie.

Slovo káva je odvodené od arabského „qahwah“ - pomenovanie, čo Arabi pôvodne používali na víno. Zo začiatku sa kávové zrná pôvodne žuvali, kým sa nezistilo, že zrná sa dajú rozdrviť, povariť vo vode, a tak pripraviť výborný nápoj. Nikto nevie, kedy a kde sa po prvý raz káva pila, hoci je známe, že už v 15. storočí v Jemene existovali kávové plantáže. Najstaršie záznamy informujú, že prví kto kávu bili boli sufisti.
Sufisti, moslimskí mystici, zistili, že káva zaháňa spánok a povzbudzuje duševnú aktivitu pri ich duchovných cvičeniach. Pitie kávy sa od nich rozšírilo do mestských centier. Koncom 15. storočia kávu do Mekky a ďalej do všetkých častí islamského sveta priniesli kupci a pútnici. Hoci Sufisti používali kávu len pri svojich obradoch, menej pobožní v nej našli príjemný stimul na konverzáciu – a tak vznikla kaviareň. Stala sa obľúbeným miestom zhromažďovania, lebo poskytovala zábavu, hudbu, tanec a príjemná atmosféru. Káva popíjajúcich nielen vzrušovala, ale vyvolávala aj politické spory a intrigy. Preto sa imámovia a svetskí panovníci čoskoro postavili proti pitiu kávy a pokúšali sa kaviarne zatvoriť, lebo ich považovali za miesta korupcie. Vyhlasovali, že káva patrí medzi nápoje, ktoré islamský zákon zakazuje, aj keď sa o tom Korán nezmieňuje. Výnosy a dekréty boli úspešné len krátky čas, potom sa pitie kávy v kaviarňach obnovilo – až do ďalšieho zákazu. Keďže sa ženy na verejnosti neukazovali, popíjali kávu doma so svojimi spoločníčkami.
Do Európy sa káva dostala z Konstantinopolu v 17. storočí.
 • Nápoje

  Nápoje

  Marienková Anna

  1,10 €
 • O nápojoch od A do Z

  O nápojoch od A do Z

  Matuška P.,Kardos E.

  1,20 €
 • Veľká kniha o nápojoch (veľký formát)

  Veľká kniha o nápojoch (veľký formát)

  Matuška P.

  2,50 €
 • Nápoje

  Nápoje

  Marienková Anna

  1,00 €
 • Čaje z celého sveta

  Čaje z celého sveta

  Neuvedený

  1,10 €
 • Nad šálkem plným vůně

  Nad šálkem plným vůně

  Žáček Zdeněk

  2,00 €
 • Osviežujúce nápoje (malý formát)

  Osviežujúce nápoje (malý formát)

  Viac autorov

  0,60 €
 • Džusy pro zdraví

  Džusy pro zdraví

  Wheater Caroline

  1,20 €
 • Receptury teplých a míšených nápojů

  Receptury teplých a míšených nápojů

  Viac autorov

  1,60 €
 • Nápoje od A po Z

  Nápoje od A po Z

  Horecká Jana

  1,00 €
 • Káva (malý formát)

  Káva (malý formát)

  Normanová Jill

  1,20 €
 • Cesta čaje, mysl čaje

  Cesta čaje, mysl čaje

  Sen Sóšicu

  2,90 €
▪ PODPORA

Neváhajte nás kontaktovať s akoukoľvek otázkou pomocou formulára alebo na telefónnom čísle:
+421 918 656 488

Antikvariát Čierne na Bielom
 

© 2023 ČIERNE NA BIELOM

web by niw.sk